<

Wdrożenie sterownika do centrum obróbczego PVC MULTIFAB 3000 w Firmie DELTA - Case Study2022-07-27

O Firmie DELTA

Firma PPHU DELTA z Augustowa istnieje od 1991 roku i jest producentem najwyższej jakości okien i drzwi z PCV. Produkcja stolarki PCV odbywa się na kilku nowoczesnych liniach produkcyjnych o dziennej zdolności produkcyjnej kilkuset okien i drzwi. Firma PPHU DELTA produkuje nie tylko na rynek polski, ale także eksportuje na wymagający rynek niemiecki oraz do innych krajów Unii Europejskiej.

O projekcie

Projekt, który opisujemy poniżej przedstawia wdrożenie w 2019 roku kluczowego sterownika do centrum obróbczego PVC MULTIFAB 3000 w Firmie PPHU DELTA. Nakreślone zostanie także tło naszej ponad 20 letniej współpracy, wdrożenie w tym samym roku produkcji bezpapierowej, magazynu produkcyjnego Stolcad i sterowników do pozostałych maszyn tj. piły i zgrzewarki.

Nowy – stary program Stolcad

Firma PPHU DELTA zna program Stolcad od jego historycznej wersji 9.0, sukcesywnie program aktualizuje pracując na coraz nowszych funkcjonalnościach i rozwijając się razem z nami. Wraz z rozbudową parku maszynowego, przeprowadziliśmy instalację Stolcad Professional w jego najnowszej wersji. Projekt był szeroki i obejmował także wdrożenie magazynu produkcyjnego Stolcad do efektywnego zarządzania gospodarką magazynową, a także rozszerzeń programu usprawniających ofertowanie.
Ważnym elementem było uruchomienie zdalnego zarządzania produkcją, tak aby kierownik nadzorujący produkcję mógł w dowolnym momencie sprawdzić aktualny etap realizacji każdego zlecenia i od razu reagować w przypadku zauważenia jakichkolwiek uchybień. W tym celu poszczególne stanowiska produkcyjne zostały wyposażone w terminale z dedykowaną aplikacją Stolcad wyświetlającą informacje o elementach, które należy zamontować w procesie produkcji na tym stanowisku.

Opis sterownika do centrum obróbczego PVC

Zgodnie z założeniem sterownik do MULTIFAB 3000 miał obsługiwać liczne technologie Profine. Zaplanowane zostało wykorzystanie pełnego spektrum możliwości maszyny i obsługa przez sterownik dużej liczby różnych operacji wykonywanych przez centrum. Były to m.in. odwodnienia wewnętrzne (rama/skrzydło) + otwory pod klamkę,
odwodnienia w słupku, wiercenie otworów na wzmocnienia do montażu, frezowanie otworów pod mechaniczne łączniki słupka, przykręcanie profilu wzmacniającego, odwodnienia wewnętrzne (rama/skrzydło), otwory pod klamkę we wzmocnieniu, znakowanie zawiasu w ramie + otwory pod klamkę, frezowanie rowka pod zamek okuciowy w skrzydle drzwi + zamek w skrzydle drzwiowym.

Jak przebiegało wdrożenie?

Najważniejszym elementem wdrożenia sterownika maszyny było sprawdzenie wprowadzonych w programie operacji maszynowych względem odczytywanego faktycznego stanu operacji zakodowanych na maszynie. Weryfikowane były dane dotyczące położenia zaczepów, klamek, zawiasów oraz innych elementów okuciowych. Podczas wdrożenia na bieżąco wprowadzane były niezbędne uzupełnienia i korekty. Następnie wykonane zostało testowe okno niesymetryczne i zmierzona została jego poprawność.
Dopracowywany był także wygląd etykiety produkcyjnej, a także konieczność umieszczenia drugiego kodu kreskowego z uwagi na użytą piłę. Ze względu na złożoność całego projektu został on podzielony na sprawnie wdrażane kolejne etapy. Warto podkreślić, że Stolcad Professional, sterownik oraz moduły w całości zostały wdrożone w ciągu zaledwie około czterech miesięcy.

Podsumowanie

Sterownie zostało wykonane sprawnie i zgodnie z przyjętymi założeniami. W Stolcad Professional zostały zaprogramowane wszystkie założone obróbki wraz z przypisanymi numerami narzędzi z maszyny. Rozszerzony został także sam program o moduły dodatkowe usprawniające handel i produkcję.
„Pracuję z firmą Pana Andrzeja Sadowskiego 22 lata.
Firma poważna i godna zaufania. Polecam.”
Andrzej Siedlecki
Właściciel PPHU Delta

Co dalej w 2022 roku?

Firma PPHU DELTA cały czas bardzo dynamicznie się rozwija. Obecnie tj. w lipcu 2022 roku wprowadzamy nową technologię GEALAN S8000 do sterownika do centrum obróbczego PVC MULTIFAB 3000. Uruchomienie nowego projektu jest zaplanowane w ciągu miesiąca od jego rozpoczęcia.
^