<

Wdrożenie Stolcad® Professional jako kompleksowego programu do okiennic w Firmie ALKAZAR - Case StudyO Firmie ALKAZAR

Firma ALKAZAR działa w branży stolarki otworowej ponad trzy dekady, od 1993 roku. Pierwotny zakres działalności Firmy, czyli okna PVC, był przez lata powiększany o okna drewniane, rolety zewnętrzne oraz bramy garażowe, aż do roku 2006, kiedy w ofercie ukazały się okiennice aluminiowe, które wkrótce stały się kluczowym produktem Firmy. Wysoka jakość produkcji oraz fachowość obsługi klienta pozwoliły na wprowadzenie okiennic Firmy ALKAZAR na takie rynki jak Francja, Niemcy, Włochy oraz Szwajcaria.

Oprogramowanie dla producenta okiennic

Firma ALKAZAR poszukiwała kompleksowego rozwiązania informatycznego do okiennic, wspomagającego pracę w takich filarach działalności jak: projektowanie, produkcja, ofertowanie oraz sprzedaż okiennic aluminiowych. Mając na uwadze wyróżniki swojej marki, Zarząd podjął decyzję o wyborze rozwiązań Stolcad® oraz wdrożeniu oprogramowania Stolcad® Professional, które dostosowaliśmy tak, aby idealnie spełniało oczekiwania producenta okiennic.
„Najważniejszym aspektem wdrożenia programu jest współpraca ze specjalistą, który „czuje” specyfikę produktu, który wdraża.”
Tomasz Sosnowski
Prezes Zarządu Alkazar Sp. z o.o.

Gwarancja poprawności technologicznej

Systemy okiennic aluminiowych charakteryzują się złożonością zarówno pod względem różnorodności elementów składowych, takich jak profile skrzydeł, wypełnienia czy garnitury okuciowe, ale także pod względem współzależności doboru poszczególnych wariantów tych elementów. W celu zapewnienia spójności technologicznej należało wprowadzić do bazy programu Stolcad® Professional wszystkie zależności, zgodnie z którymi następuje dobór poszczególnych elementów składowych okiennicy. Nasi technolodzy skonfigurowali bazę technologiczną ościeżnic aluminiowych w programie Stolcad® Professional
na podstawie przekazanych katalogów systemowych, a także w oparciu o rozmowy, wiedzę i doświadczenie technologów Firmy ALKAZAR. Finalnie ustawiona została automatyzacja doboru elementów konstrukcji w zależności od wybranych przez projektanta parametrów; dobór okucia w zależności od wagi; wybór wypełnień stałych lub ruchomych; komunikaty błędów; możliwość wstawiania skrzydeł do pustych ram lub „skrzydła w skrzydle”. Poprzez taką konfigurację baza ustawiona w Stolcad® Professional zapewnia poprawność technologiczną projektowanych okiennic.

Intuicyjne projektowanie okiennic

Dzięki zastosowaniu opisanych wcześniej mechanizmów wspomagających projektowanie okiennic aluminiowych, od projektanta nie jest wymagana szczegółowa wiedza na temat wybranych technologii. Przekłada się to na wygodę, oszczędność czasu oraz możliwość uniknięcia błędów projektowych. Program Stolcad® Professional umożliwia projektowanie na dwa sposoby, niezależnie od tego, czy projektujemy okna, drzwi czy okiennice. Pierwszy sposób polega na wprowadzaniu kolejnych elementów konstrukcji do obszaru projektowania. Wprowadzając ramy, osie podziałów, skrzydła, poprzeczki, wypełnienia czy okucia, program dba o to aby nie występowały konflikty między poszczególnymi elementami. Zaprojektowana w ten sposób konstrukcja może być w dalszym ciągu modyfikowana, a ostateczna weryfikacja poprawności następuje podczas przeliczenia wartości konstrukcji.
Ten sposób projektowania umożliwia tworzenie złożonych, indywidualnych konstrukcji okiennic. Druga metoda pozwala na znaczne przyspieszenie procesu projektowania dzięki zastosowaniu wcześniej przygotowanych, powtarzalnych schematów okiennic. Aby dodać konstrukcję ze schematu wystarczy kliknąć przycisk „Odczyt ze schematu” w głównym oknie programu, zatwierdzić schemat w oknie wyboru schematów, oraz wpisać pożądane wymiary, wybrać parametry oraz technologię w oknie konfiguratora schematów. Tak wstawiona konstrukcja od razu gotowa jest do wyceny lub do dalszej edycji, np. wymiany wypełnienia lub koloru. Użytkownicy programu Stolcad® Professional mogą samodzielnie, w prosty sposób, dodawać, edytować i grupować własne schematy okiennic.

Natychmiastowa wycena okiennic i elastyczne ofertowanie

Producenci okiennic mają do dyspozycji w programie Stolcad® Professional dwie podstawowe metody obliczania cen konstrukcji rozbudowane o liczne opcje, pozwalające na obliczanie cen zgodnie z przyjętą polityką cenową. Pierwszą z metod jest wycena materiałowa oparta na cenach jednostkowych elementów składowych konstrukcji liczonych z metra lub na sztuki. Koszty materiałowe mogą być modyfikowane przez rabaty i dopłaty, procent odpadu, narzuty na element lub pozycję, koszty stałe i robociznę.
Druga metoda cennikowa wykorzystuje schematy i opiera się na predefiniowanych tabelach cen zależnych od gabarytów okiennic. Cenniki mogą być w łatwy sposób modyfikowane i przeliczane w Stolcad® Professional lub importowane z arkuszy kalkulacyjnych. Dodatkowo, po przeliczeniu pozycji, w ofertach stosować można rabaty/narzuty systemowe, rabaty klienta, rabaty na pozycję, doliczać inne towary i usługi. Szczególnym atutem Stolcad® Professional jest możliwość szybkiego przeliczania pozycji lub całych ofert za pomocą kilku kliknięć. Dzięki temu klienci mogą szybko poznać warianty oferty na swoje zamówienie okiennic różniące się np. technologią lub kolorem.

Optymalizacja procesów produkcyjnych okiennic

Podstawowe możliwości Stolcad® Professional w obrębie wspomagania produkcji okiennic, takie jak optymalizacja użycia materiałów, generowanie dokumentacji wykonawczych i list materiałowych, łącznie z listami zamówień na niezbędne materiały, w pełni pokryły potrzeby Firmy ALKAZAR. Poszczególnym pracownikom przekazywane są niezbędne informacje, na podstawie których wiedzą oni jakie materiały należy pobrać z magazynu, w jaki sposób je przygotować poprzez cięcie, jak pomalować, a następnie w jaki sposób złożyć, aby powstała gotowa konstrukcja okiennicy.
Dzięki wdrożonym rozwiązaniom przepływ informacji między działem projektowania, a działem produkcji zredukowany został do niezbędnego minimum. Oprócz zapewnienia płynnego i przewidywalnego procesu produkcji, program Stolcad® Professional w swojej podstawowej wersji zapewnia możliwość oznaczania zleceń odpowiednimi stanami i statusami. Dzięki temu możliwy jest wgląd w aktualnie realizowane zlecenia i monitorowanie stopnia ich zaawansowania.

Podsumowanie

Dzięki wdrożeniu Stolcad® Professional, Firma ALKAZAR zyskała narzędzie, które ułatwia jej pracę na wszystkich etapach tworzenia okiennic: od projektowania, przez wycenę i ofertowanie, aż do produkcji. Zarówno pracownicy w biurach, jak i na hali produkcyjnej wykonują swoje zadania efektywniej, a poprzez zebranie wszystkich informacji w jednym programie wymiana danych jest płynna i elastyczna.

A my z dumą poszerzamy naszą ofertę – tym razem wdrażając program do produkcji okiennic ‒ i nieustannie staramy się świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
^